Katalog Tasarım

Katalog tasarım çalışması firmalar hakkında net ama detaylı bilgiler veren görsellerle zenginleştirilmiş bir nevi firma tanıtım rehberidir. Her bir firma kendini kaliteli ev detaylı bir şekilde anlatıma sahip olan katalog tasarımına ihtiyaç duymaktadır. Önemli olan gerçek anlamda kaliteli bir çalışma ortaya çıkartarak piyasanın yapılmamış özel bir kataloğuna sahip olabilmektir. Katalog tasarımları sayesinde bir anda binlerce kişiye kolayca ulaşılabilmekte yapılan hizmetler kolayca müşterilere aktarılabilmektedir.

En genel anlamıyla katalog, belirli bir sıralamaya göre tasarlanan liste anlamına gelir. Günümüzde kütüphane ve stoklama gibi alanlarda yaygın olarak kullanılmakla birlikte özellikle reklam sektöründe firmaların vazgeçemeyeceği en önemli tanıtım aksesuarlarından biridir. Bu yazımda, katalog nedir? Bir katalogda neler bulunur? Kataloğun diğer reklam ürünlerinden farkı nedir? gibi başlıklara yer vermemin yanı sıra, katalogda tasarımın önemi, katalog nerede yaptırılır ve nasıl ücretlendirilir? gibi konularda da bazı bilgiler vermeye çalışacağım. Sözü daha fazla uzatmadan dilerseniz buyurun konuya geçelim.

Yukarıda kısa özetini geçtiğimiz üzere katalog belirli sırayla hazırlanan liste anlamına geliyordu. Peki, ne işe yarıyordu bu liste ve neden bu kadar popüler? Katalog haline getirme kütüphane ya da stoklama alanlarında, nesneleri tanıtmak ve bulunabilmelerini sağlamak amacı ile yüzyıllardır kullanılmasına rağmen onu bu denli popüler ve vazgeçilmez kılan aslında reklam sektörü. Ticari firmaların hizmet ve ürünlerini tanıtmak için kullandıkları en önemli tanıtım araçlarından biri olan katalog bu noktadan sonra bir liste olmanın çok ötesine geçiyor ve bilgi vermenin yanında estetik kaygısı taşıyan özgün ve yaratıcı tasarımlar olarak karşımıza çıkıyor. İster markalaşmak isteyen bir girişimci olsun, ister kendini ispatlamış bir marka olsun, ticari alanda her firma ürünlerini tanıtmanın yanında marka bilinirliğini güçlendirmek için katalog tasarımına ihtiyaç duyuyor. Ürün ve hizmetlerin belirli bir düzen içerisinde yerleştirildikleri kataloglar, fotoğraf, illustrasyon vb. gibi görsel unsurlar ile birlikte kullanılarak bilgi veren, özgün tasarımlar halinde sunulur. Kataloğun kısa sürede yayılıp, uzun süre kullanılacağı, daha da önemlisi temsil ettiği markanın bir nevi imzası olması tasarımın genel yapısını, renkler, yazı stili, gibi unsurların temelini oluşturur.Ayrıca, broşür, el ilanı vb. gibi diğer reklam ürünlerinden onu ayıran en belirgin özelliği, doğası gereği içeriğinde daha fazla detay barındırması desek yerinde olur. İnternetin hayatımızda büyük oranda yer kaplaması ve bununla birlikte insanların alışveriş, bilgi vs. gibi ihtiyaçlarını sanal ortamlara da taşımaya başlaması ile birlikte katalog kavramı da dijital dünyada yerini almakta gecikmemiştir. Evet, tahmin ettiğiniz gibi e-katalog yani online dünyada kullandığımız kataloglardan bahsediyorum buyurun dilerseniz bu konuyu biraz daha açalım.

istanbul Pharma Katalog 2
Oftek Katalog 3

Her çizgi firmanızı yansıtması için çiziliyor

Katalog tasarımı konusunda yılların tecrübesini üzerinde taşıyan firmamız özel tasarımlar, klasik tasarım çalışmaları ve en çok tercih edilen katalog çalışmalarını grafik tasarım personellerimizce ortaya çıkartarak katalog için kullanılacak kağıt kalitesi en özel şekilde ayarlanmaktadır. Özel baskı kalitesi sayesinde en orijinal resimler, firma faaliyet alanınız hizmetler, hakkımızda bölümlerinin ve iletişim bilgisi gibi olmazsa olmaz temel bilgiler kataloğu içeriğine dahil edilerek firmanızın kısa ve öz tanıtımı bu sayede kolayca sağlanmaktadır. Kataloglarınızı müşterilerinize ulaştıracak şirketiniz hakkında kolayca bilgi almalarını sağlaya bilirsiniz almış olduğunuz işi özetleyen tanıtım yazılarının yani sıra isinize ait özel resimlerle katalog tasarımının kusursuz bir şekilde tamamlanmasını sağlayabilir sininiz. Yapılan katalog tasarımlarının ardından müşteri kitlesine yeni yıl promosyon ürünleriyle birlikte tek bir paket halinde gönderilen kataloglar firma hakkında daha detaylı bilgi alınmasına, firmanın reklamının yapılmasına olanak sağlayan özel bir yöntem olarak kurumsal firmalar tarafından tercih edilmektedir. Her türlü katalog çalışması hizmetlerinden en kaliteli en ekonomik şekilde yararlanmanın yolu firmamız ile iletişim kurmaktan geçmektedir. Kaliteli baskı, işinize çözüm sunan doğru ve net anlatımlardan oluşan katalog tasarımı sizlerin firması içinde bulunması gereken özel bir çalışmadır.

Sade olmaktan vazgeçmeyin!

Firmaların reklam stratejilerine göre değişmekle birlikte katalogların olmazsa olmazı, ürün görselleri ve ürün-hizmet ile ilgili detaylı bilgileri içeren yazılardır. Ürün ve hizmet görselleri katalog için özel olarak seçilir yada hazırlanır, bu aşamalarda ürün fotoğrafı hizmeti veren bir ajansla yada fotoğrafçıyla anlaşılabilir, burada asıl önemli olan, ajans, prodüksiyon şirketi yada fotoğrafçı anlaştığınız kim olursa olsun, işinde iyi bir profesyonel ile çalışmaktır. Yine başka bir detay olarak firmanın kapsamlı iletişim bilgileri, kataloğun hangi dönemi ya da dönemleri kapsadığı bilgileri bulunur. Tercihe göre ama sıklıkla kullanılan bir diğer içerik ise firmanın kuruluş tarihi, geçmişi yada hakkında bilgiler içeren bölüm ile misyon ve vizyon gibi bilgilerin aktarıldığı bölümlerdir. Ayrıca birçok katalog bu bölümlerin ardından index yani içindekiler sayfası ile devam eder. Daha önce de bahsettiğim gibi bu bölümlerin kullanımı firmanın tanıtım ve reklam stratejilerine göre değişir ancak genelde katalog tasarımında kullanımı yaygın bölümlerdir. Sıraladığım bu bilgiler katalog içerisine belirli bir düzen ve ahenk içerisinde bulunur. Peki, bu düzen ve ahenk nasıl olmalıdır? İşte bu noktada kataloğun içeriği kadar tasarımı da önem kazanır. Şimdi geldik diğer bir önemli konu olan katalog tasarımı ile ilgili detaylara. Gelin birlikte katalog tasarımı olayına biraz daha yakından bakalım.

Tasarım noktasında yenilikçi olun!

Önceki paragraflarda kataloğun bir firmanın kimliğini yansıttığını ve adeta imzası olduğundan ve bunu tasarımının temelini oluşturduğundan bahsetmiştik. Evet, bu tam olarak böyledir. Temsil ettiği markayı iyi temsil eden bir katalogda renk, yazı stili ve genel kompozisyon belirlenirken özellikle markanın kurumsal yapısı dikkate alınır, kurumsal kimliği tamamlayıcı öğeler dikkatle birlikte kullanılır. Dikkate alınması gereken en önemli konulardan biri de kataloğun kapağının da içeriği kadar önemli olduğudur, kapak genel konsepte uygun bir şekilde tasarlanmalı ve tasarlanırken kataloğun vitrinini ve albenisini oluşturmada büyük payı olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Kataloglar görsel ya da içerik ağırlıklı olabilir. Her iki durumda da tasarımın okuyucunun dikkatini dağıtmayacak ve gözü yormayan bir düzende yapılması gerekir. Ayrıca imla kurallarına dikkat edilmeli, sayfaların kenar boşlukları özenle ayarlanmalı, yüksek çözünürlüklü ve net görsel objeler kullanılmalıdır. Katalog tasarımı göreceli olarak uzun bir süreç olabilir ve zaman zaman farklı firma yada kişilerle ortaklaşa bir çalışma içerisinde yürütülmesi gerekebilir. Bu gibi durumlarda iyi organize olunmalı ve iş takvimi bu organize tasarım planına göre özenle hazırlanmalıdır. Tasarım gözü yormamalı ve anlaşılır olmalıdır. Firmanın imajını yansıtmalı, prestijinden kesinlikle ödün vermemelidir. Genel olarak tasarımda dikkat edilecek konular bunlardır. Konuyu kısaca toparlamak gerekirse, iyi bir kataloğun, firmanın kurumsal kimlik yapısına sadık kalınarak ve firma hakkındaki görsel-yazılı içeriklerin kişiyi rahatsız etmeyecek, akıcı bir düzende, amaca uygun tasarlanarak sunulması gerekir. Son olarak katalog nerede yaptırılır ve nasıl ücretlendirilir konularında da birkaç ipucu verip yazımızı bitireceğim.

Lütfen telefonunuzu dik konuma getiriniz.

G ö n d e r i l i y o r
Proje Başlat

Bu sitenin doğru çalışması için çerez (cookie) kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için

Anladım

Bir Proje Başlat

Almak istediğiniz hizmet yada hizmetlerden bir veya birden fazlasını seçerek iletişim bilgilerinizle birlikte bize gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlayacağız.
Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
E-Posta Adresiniz
Gönder