Sosyal Medya ve SEO İlişkisi

Geniş bir sistem ağı kurarak web sitesi açmayı planlıyorsunuz. Ardından içerik ve tasarım tarafında ihtiyacınız olan her şeyi gerçekleştiriyorsunuz. Yapılan çalışmaların daha hızlı duyurulması için sosyal medyadaki yerinizi de alıyorsunuz. Ama her şey istediğiniz gibi gitmiyor. Çünkü nasıl bir yol izleyeceğinizi bilmiyorsunuz. Tam da burada sosyal medya ve SEO ilişkisi önem kazanıyor. Peki, neredeyse bütün sosyal ağlar için önemli olan bu SEO ne anlama geliyor?

Sosyal Medya ile SEO İlişkisinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Açılımı “Search Engine Optimization” olan SEO, dilimizde arama motoru optimizasyonu anlamına geliyor. İnternet için çalışılan projelerin bazı kurallar doğrultusunda arama motorları için uygun hale dönüştürülmesi de denilebilir. Aramalarda ilk sıralarda yer almak için büyük önem taşıyan SEO, web sitenizin daha ön planda olmasını ve trafiğinin artmasını sağlıyor. Yapılan paylaşımlar, beğeniler ve yorumlar, SEO’ya olumlu şekilde etki katıyor. Ancak oluşan bu etkiyi en iyi şekilde kullanıp hesabınızı görünür hale getirmek tamamen sizin elinizde. Çünkü bunun için bazı ipuçlarına ihtiyacınız var.

Aktif ve Doğru Kullanım

Önceliğiniz web sitenize sosyal medya hesaplarınıza yönlendiren bağlantı ikonları yerleştirmek olmalı. Daha sonra anasayfada yer alan kapak fotoğrafına web siteniz hakkında bilgi veren, kısa ama vurucu cümlelere yer verebilirsiniz. İnternet sitesindeki bütün bilgiler de mutlaka eksiksiz doldurulmalıdır. (Örneğin; telefon, adres vb.) Yapılan paylaşımlar görsel ile birlikte olmalıdır. Görselde kısa mesaj içerikli bir cümle olurken, açıklama kısmında ise daha detaylı bir içerik olmalıdır. Paylaşımın türüne göre eğlenceli ya da dikkat çeken içerikler yazılabilir. Çünkü dikkat çeken içeriklerin etkileşimi her zaman daha yüksektir. Görsel ve alt açıklamanın içerikleri birbirinden farklı olmalıdır.  Görsel üzerinde kurumsallığı gösteren logoya yer verilmelidir. Kurumsal bir firmanın sosyal medyası yönetiliyorsa çok sık paylaşım yapılmaması gerekir. Bazı dönemlerde ilgi çeken ama kısa bilgiler vererek web sitenize bağlantı verebilirsiniz. Ayrıca uygun paylaşımları seçerek sponsorlu yapabilir, daha fazla kitleye sayfanızı duyurabilirsiniz. Tüm bunları yaparken rakip analizi ve hedef kitlenizi iyi belirlemeli, yüksek ücretler ödemeye gerek olmadan doğru kitleye ulaşabilirsiniz.

Lütfen telefonunuzu dik konuma getiriniz.

G ö n d e r i l i y o r
Proje Başlat

Bu sitenin doğru çalışması için çerez (cookie) kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için

Anladım

Bir Proje Başlat

Almak istediğiniz hizmet yada hizmetlerden bir veya birden fazlasını seçerek iletişim bilgilerinizle birlikte bize gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlayacağız.
Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
E-Posta Adresiniz
Gönder