Sosyal Medya Planlaması Nasıl Yapılır?

Sosyal medya ağlarında sürekli aktif kalabilmek için yapılması gereken ilk şey, doğru bir planlama yapmaktır. Peki, bu sosyal medya planı içerisinde neler bulunuyor? Sosyal medya planlaması, kişi ya da markaların vermiş olduğu hizmeti etkili şekilde istenen hedef kitleyle buluşturmak için içeriklerin üretilmesindeki süreçtir. Ayrıca markanın istediği mesajı doğru kişilere ulaştırmasıdır. Bu sayede marka ve kişiler, hedef kitlesini belirleyerek onlara hitap eden içerikleri hazırlama konusunda daha yetkin olurlar. Aynı zamanda dijital pazarlama stratejilerini hızlandırırlar. Planlamanın ilk adımı hedef kitleyi doğru seçmektir. Çünkü doğru hedef kitle, üretilen içeriklerin etkileşimi için büyük önem taşır. Bunun için birçok kriter ele alınmalı, yaş, cinsiyet ve meslek gibi konulara odaklanılmalıdır. Belirlediğiniz hedef kitlenin beğenileri doğrultusunda üretmeye başlayabilirsiniz.

Hedef Kitlenizi Belirleyin

Sonraki adımsa sosyal medyadaki hedefiniz olmalı. Belirlenecek hedef, kişi veya markaya göre değişkenlik gösterebilir. En doğru hedef için gerçekçi, ölçülü ve başarılması mümkün olmasına dikkat edilmelidir. Smart ilkesi verilen bu adımlar sayesinde kişinin hedeflerini gerçekleştirmesi daha kolaydır. Sonrasında rakiplerin izlediği sosyal medya stratejilerini analiz edebilirsiniz. İçerik üreten firmalar genellikle rakiplerinin de strateji geliştirdiğini unutuyor. Rekabette olduğunuz markaların sosyal medya stratejilerinin hem olumlu hem de olumsuz yönlerini görmeniz kendi planınızı oluştururken faydalı olacaktır.

Her Platformlarda Farklı İçerikler Üretin

Hangi platformda içerik üreteceğiniz de planlamada önemli bir etkendir. Son dönemde popüler olan birçok sosyal medya uygulaması mevcuttur. Platform ve içeriğin birbirine uygun olması gereklidir. Sosyal medya uygulamalarının hepsi aynı dinamikte olmayabilirler. Ayrıca hitap edilecek olan kitle de her zaman homojen değildir. Örneğin; LinkedIn ile Instagram’a üretilecek içerik aynı olmamalıdır. Hedef kitlenizin aktif saatlerini belirlemeniz de planlama yaparken işinize yarayacak olan seçeneklerden biridir. Bu, etkileşimin artması için de oldukça verimli bir yoldur. Sosyal ağlarda kullandığınız dil – üslup da çok etkilidir. Bunun için iki seçeneğiniz bulunuyor. Birincisi samimi ve içten bir dil olurken, diğeriyse daha resmidir. Tercih tamamen kişi veya markaya bağlıdır. Yaş aralığı ve meslek grubuna hitap ediliyorsa seçiminiz ona göre şekillenebilir.

Lütfen telefonunuzu dik konuma getiriniz.

G ö n d e r i l i y o r
Proje Başlat

Bu sitenin doğru çalışması için çerez (cookie) kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için

Anladım

Bir Proje Başlat

Almak istediğiniz hizmet yada hizmetlerden bir veya birden fazlasını seçerek iletişim bilgilerinizle birlikte bize gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlayacağız.
Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
E-Posta Adresiniz
Gönder